Jest godzina

Do końca roku szkolnego pozostało: 120 dni

ZOBACZ TAKŻE

 "Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych"

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest przygotowywanie szopek betlejemskich. Wywodzi się on jeszcze ze średniowiecza. Poprzez swą bezpośredniość w ukazaniu scen związanych z narodzinami Jezusa i hołdu, jaki mu złożyli pasterze oraz mędrcy ze wschodu, doskonale nadawały się do przekazania sensu słów Pisma Świętego niepiśmiennym odbiorcom.

By przypomnieć ten obyczaj Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz 5 zorganizował konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać przestrzenną pracę z surowców pochodzenia naturalnego, bądź materiałów przetwarzalnych. Celem rywalizacji było rozwijanie wyobraźni i talentu plastycznego, kultywowanie tradycji oraz uwrażliwienie na potrzebę recyklingu zużytych materiałów.

W konkursie wzięło udział 157 szopek zgłoszonych przez 43 instytucje oświatowe i kulturalne z terenu całego Mazowsza (87 z naturalnych surowców i 60 z wtórnych). Jurorzy podczas wyboru brali pod uwagę zgodność z tematem, walory estetyczne, trwałość wykonania i pomysłowość młodych twórców. Stanęło przed nimi niełatwe zadanie, bowiem poziom artystyczny był bardzo wysoki. Ostatecznie wybrali 24 prace w 4 kategoriach wiekowych (6–8 lat, 9–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat) i dwóch technicznych.

W konkursie wzięły udział dwie pierwszoklasistki: Paulina Sobiecka (I d) i Karolina Olszewska (I c). Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 9 grudnia - laureatką II miejsca została Paulina. Gratulujemy obu uczennicom !

Po emocjach związanych z rywalizacją zwycięzcy wraz z opiekunami skorzystali z przejażdżek konnych po terenie ekspozycji i zwiedzili muzealną wieś. Jako jedni z pierwszych mieli okazję obejrzeć nową odsłonę wystawy czasowej „Boże Narodzenie na Mazowszu”. 

Wszystkie nadesłane szopki podziwiać można na wystawie pokonkursowej przygotowanej w jednej z sal wystawienniczych na terenie Muzeum.

Źródło: MWM w Sierpcu

ZDJĘCIA