Jest godzina

Do końca roku szkolnego pozostało: 125 dni

ZOBACZ TAKŻE

5 grudnia - święto wszystkich wolontariuszy 

    Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, z ogromnym zaangażowaniem - w uznaniu za trud wolontariuszy na całym świecie, z inicjatywy ONZ, obchodzony jest od 1985 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić wszystkim wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju, UNICEF czy po prostu Szkolny Klub Wolontariatu...

A jak to wszystko się zaczęło? 

    Pierwsza grupa powstała w naszej szkole w październiku 2002 roku. Uczniowie od początku dostrzegali drugiego człowieka i jego potrzeby, dlatego postanowili być aktywni. W każdy piątek i sobotę gimnazjaliści odwiedzali mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie. Czas spędzali na rozmowie, grach, zabawach, ale przede wszystkim pomagali przy czynnościach codziennych, pracach porządkowych. Młodzież bardzo szybko zyskała sympatię pensjonariuszy. Zaproszeniom na różne uroczystości nie było końca: Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Wigilia, Wianki - wspólne imprezy umacniały poczucie bycia potrzebnym, po obu stronach. Niejednokrotnie mieszkańcy przyjeżdżali z wizytą do gimnazjum. 

ZDJĘCIA - JUŻ HISTORYCZNE

    Młodzi wolontariusze działają aktywnie do chwili obecnej. Następne pokolenia uczniów z zapałem angażują się we wszelkie działania w DPS w Koszelewie. Podjęli również współpracę z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Mocarzewie, uczestnicząc w Jasełkach Bożonarodzeniowych oraz -  przed Wielkanocą - oglądając przygotowane przez tamtejszych wychowanków Misterium Męki Pańskiej czy spędzając wspólnie Dzień Dziecka. Pomysłów nie brakuje. 

    Pomiędzy wizytami w obu ośrodkach rodzą się także inne inicjatywy: udział w akcjach Samorządowego Przedszkola w Gąbinie: ,,Poczytaj mi" i „Otwarte przedszkole”, zbiórka funduszy na obozy rehabilitacyjne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, uczestnictwo w koncertach charytatywnych, zbiórka na rzecz Fundacji Przyjazny Świat Dziecka, pomoc w przeglądzie twórczości osób niepełnosprawnych „Wierszokleci i poeci”.

ZDJĘCIA - WSPÓŁCZESNE

Wolontariusze - życzymy Wam spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek i każde dobre słowo wracało do Was dając siłę do dalszej pracy smiley