,,Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę."                                           kardynał Aleksander Krakowski

Patriotycznie zrobiło się w gimnazjum, a to oczywiście z powodu obchodów Święta Niepodległości. Zaczęły się już 9 listopada. Nasi sportowcy wzięli udział w Biegu Niepodległości. Znów jednak ze względu na opady deszczu trasa została skrócona i biegacze nie mogli w pełni pokazać swoich możliwości. Kolejny dzień (10 listopada) uatrakcyjnił Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej. Główne uroczystości miały miejsce 11 listopada. Zainaugurowała je msza święta, po której odbył się apel poległych przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczniowie, nauczyciele, poczet sztandarowy oraz harcerze z 58 GDH Invictum uczestniczyli w tych wydarzeniach.

Święto Narodowe zakończyliśmy inscenizacją ,,A to Polska właśnie”. Młodzi aktorzy w pełni zawładnęli szkolną estradą i odegrali historyczne momenty walki o wolność ojczyzny. Szczególną wymowę nadali scenie z dziewczyną rozstrzelaną przez Niemców. Wzruszenie wywołał też ojciec śpiewający ,,Ostatni list”. Dodatkowo na wyobraźnię widzów podziałała manifestacja robotników i ZOMO tłumiące narastający gniew. Młodzież wyraziście i dynamicznie oddała chwilę złożenia przysięgi przed Piłsudskim. Niepowtarzalnej atmosfery widowisku dodały piosenki w wykonaniu Uranosa a efekt wieńczący to oryginalna dekoracja.

FILM